Przejdź do treści strony

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Aktywna Akademia Godło Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu

Studenci

Gdzie nasz kajak?

W dniu 14.05.2022 odbył się pierwszy w tym sezonie spływ kajakowy rzeką Brdą organizowany przez SWFiS.

Gdzie nasz kajak?

 

Odpłynął!

 

Relacja z wydarzenia

W spływie wzięła udział rekordowa ilość uczestników – 29 osób. Nasza ekipa płynęła w 15 kajakach. To był najbardziej umiędzynarodowiony spływ. Uczestnicy pochodzili z Polski, Ukrainy, Białorusi i Uzbekistanu. Najszacowniejszym uczestnikiem była p. Prorektor, prof. AP D. Gierczyńska.

Imprezę rozpoczęliśmy w miejscowości Żołna. Po oficjalnym powitaniu  i omówieniu założeń organizacyjnych ruszyliśmy w trasę. Prowadzący spływ: komandor/latarnik – mgr M . Zawadzki i dr R. Bąk pilnowali szyku spływu, by nikomu nic się nie stało.
W miejscowości Nowa Brda zatrzymaliśmy się przy obelisku upamiętniającym I spływ Karola Wojtyły z młodzieżą. To właśnie tu w 1953 roku późniejszy papież Jan Paweł II rozpoczął swoje słynne spływy po rzekach Polski. 

Po dotarciu do uroczej stanicy Folbryk mieliśmy przerwę z ogniskiem. Potem wpłynęliśmy do rezerwatu przyrody Przytoń, będącego przełomem Brdy. Płynęliśmy wąwozem wśród lasów. Spora część drzew powalona w korycie rzeki stanowiła dla nas tor przeszkód. Czasami trzeba było wejść na drzewo (patrz zdjęcie - nawet Pani Prorektor zamieniła kajak na świerk), by przepłynąć dalej. Niektórzy trochę się przy tym zmoczyli, ale było za to wesoło. Pogoda sprzyjała, chwilami wychodziło słońce. Humory wszystkim dopisywały, sypały się dowcipy, choć niektórzy przechodzili naukę pokory w zderzeniu z wymaganiami rzeki.

Po pokonaniu tego najatrakcyjniejszego odcinka, spływ zakończyliśmy w stanicy Garbaty Most, gdzie jeszcze niektórzy mieli siły na grę w siatkówkę. Tu też czekał nasz transport powrotny. Wszyscy uczestnicy odjeżdżając, deklarowali, że popłyną w kolejnych spływach.

SWFiS zaprasza już teraz na rowerówkę (21.05) oraz kolejny spływ (28.05) – patrz komunikaty.

 

Spływ odbył się w ramach projektu pn. „Społeczna odpowiedzialność - oddziaływanie regionalnych uczelni wyższych jako czynnika stymulującego międzypokoleniową aktywność społeczną AKTYWNA AKADEMIA 5+”. 

 

Galeria:

Znajdziesz nas tutaj