
Uzupełniające oświadczenie Uczelni w kwestii nieprawdziwych informacji na temat skreślenia z listy studentów
W związku z ostatnimi informacjami pojawiającymi się w mediach na temat pozamerytorycznego uzasadnienia skreślenia osoby z listy studentów przedstawiamy stan faktyczny dotyczący wyżej wymienionej kwestii. Studentka, jak było wskazane w pierwszym oświadczeniu została skreślona na podstawie regulaminu studiów (§ 27, ust.5, pkt. 3 – nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie).
W 2020 r. studentka została skreślona z dwóch kierunków kształcenia. W przypadku pierwszego kierunku zawiadomienie o wszczęciu procedury było datowane na 2 października 2020 r. Podstawą formalną był brak zaliczenia semestru. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji miał miejsce wiele dni później, czyli już po skreśleniu z listy studentów na pierwszym kierunku.
Kolejne zawiadomienie o możliwości skreślenia z drugiego kierunku studentka otrzymała 28 października, następnie wydano decyzję 5 listopada, która to decyzja uprawomocniła się 23 listopada - podstawą formalną był brak zaliczenia semestru.
W związku z ww. decyzjami administracyjnymi, studentka nie podjęła żadnych działań, tj. nie odwołała się od decyzji. Tym samym nie skorzystała z uprawnienia, które jej przysługiwało.
Nadmienić należy, że podobna sytuacja miała miejsce rok temu, gdy 30 października 2019 r. ww. studentka także została powiadomiona o skreśleniu ze studiów ze względu na brak zaliczenia semestru. Wówczas nastąpiło wyjaśnienie z jej strony, które zostało uznane.
Przypomnijmy ponownie, że w tym roku takiego odwołania nie złożyła na dwóch kierunkach studiów, z których została skreślona ze względu na brak zaliczenia wymaganych zajęć.
Zarówno w 2019 r. jak i 2020 r. informacje o skreśleniach z drugiego kierunku zostały skierowane pod koniec października w dniach, kiedy odbywały się obrady Senatu. Należy wyraźnie i z pełną stanowczością podkreślić, że podstawą wydania tych decyzji były wyłącznie kwestie merytoryczne i mające podstawy prawne w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zarówno w roku obecnym jak i w roku ubiegłym decyzje były wydane w podobnych terminach, co zresztą jest naturalną praktyką na wielu uczelniach w kraju, gdy mija termin rozliczenia poprzedniego roku akademickiego. Łączenie tegorocznej decyzji z wydarzeniami politycznymi jest skrajnie nieprawdziwe i nie ma podstaw w faktach.
Akademia Pomorska w Słupsku jest miejscem otwartej debaty akademickiej, co ma miejsce zwyczajowo także podczas obrad organów Uczelni, gdzie Senat przedstawia swoje opinie. 28 października również odbyła się szeroka dyskusja w ww. zakresie, podczas której zadeklarowano pomoc dla studentów i podkreślano, że Uczelnia jest miejscem prezentacji stanowisk, zgodnie z zasadą poszanowania odmiennych postaw, ale nie może być instytucją popierającą jednostronne opinie, szczególnie w zakresie indywidualnych i delikatnych kwestii etycznych.
dr hab. Danuta Gierczyńska, prof. AP
Prorektor ds. Studentów