
Wykład na 5+ "The quest for habitable exoplanets"
Biuro ds. Rozwoju i Współpracy zaprasza na drugi wykład w ramach nowej edycji programu „Wykład na 5+”.
Wykład odbędzie się 3 listopada 2021 r. (środa) i rozpocznie się o godzinie 19:00. Wydarzenie będzie dostępne za pośrednictwem platformy webinarowej ClickMeeting i będzie transmitowane na naszym kanale YouTube.
Wykład zatytułowany “The quest for habitable exoplanets” (“W poszukiwaniu planet pozasłonecznych nadających się do zamieszkania”) wygłosi dr Michaël Gillon z Uniwersytetu w Liège, pracujący jako Senior Research Associate w ramach FNRS (Belgijskiego Narodowego Funduszu Badań Naukowych).
O badaczu
Michaël Gillon jest belgijskim astrofizykiem, który pracuje na Uniwersytecie w Liège jako Senior Research Associate w ramach FNRS (Belgijskiego Narodowego Funduszu Badań Naukowych). Jego badania naukowe poświęcone są wykrywaniu planet pozasłonecznych oraz ich fizycznej i chemicznej charakterystyce.
Dr Gillon kieruje badaniami planet pozasłonecznych w projekcie TRAPPIST, w ramach którego odkryto ponad sto planet pozasłonecznych metodą tranzytów, w tym słynny pozasłoneczny układ planetarny TRAPPIST-1. W 2007 roku dokonał pierwszej detekcji tranzytu planety pozasłonecznej podobnej do Neptuna pod względem masy i promienia. W 2010 roku był kierownikiem naukowym projektu, w ramach którego dokonano pierwszego pomiaru emisji cieplnej tzw. “superziemi”. Od 2012 roku rozwija i kieruje projektem SPECULOOS, w ramach którego badane są nieodległe gwiazdy o niewielkiej masie w celu potencjalnego wykrycia planet pozasłonecznych nadających się do zamieszkania. Główny instrument obserwacyjny wykorzystywany w projekcie należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego i znajduje się na Cerro Paranal, na chilijskiej pustyni Atacama.
Badania prowadzone przez Michaëla Gillona zostały wyróżnione licznymi nagrodami, w tym prestiżowymi nagrodami Balzan Prize i Francqui Prize. Badacz otrzymał również nominację na listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu Time.
Streszczenie
Czy gdzieś jeszcze we Wszechświecie istnieje życie? Jak wykrywamy planety pozasłoneczne? Jak zamierzamy wykryć życie na planetach znajdujących się lata świetlne od nas? Jaki jest wkład Europy w te poszukiwania? Co planety pozasłoneczne mówią nam o słynnym „paradoksie Fermiego”?
Rewolucja kopernikańska nauczyła nas, że nasza Ziemia, nie będąca centrum Wszechświata, jest tylko jedną z wielu planet krążących wokół Słońca, które samo w sobie jest podobne pod każdym względem do gwiazd tworzących sklepienie niebieskie.
W kolejnych wiekach astronomowie ujawnili, że w Drodze Mlecznej, naszej galaktyce, znajdują się setki miliardów gwiazd, a w naszym rozszerzającym się Wszechświecie są setki miliardów galaktyk. W obliczu tak dużych liczb kuszące jest postawienie hipotezy o istnieniu innych, zamieszkałych planet, a nawet bardziej zaawansowanych od naszej cywilizacji.
Istnienie planet pozasłonecznych, czyli planet krążących wokół gwiazd innych niż Słońce, długo pozostawało w sferze spekulacji. Ich istnienie zostało jednak udowodnione pod koniec ubiegłego wieku. Od tego czasu wykryto ponad 4000 planet pozasłonecznych, przy czym tempo ich wykrywania jest coraz większe. Kilkadziesiąt z nich oznaczono jako „potencjalnie nadające się do zamieszkania”. Są to planety, które, podobnie jak Ziemia posiadają skalistą powierzchnię oraz oceany. Nietrudno sobie wyobrazić istnienie na niektórych z nich złożonych form życia, co jest powszechnie wykorzystywane przez autorów dzieł z gatunku science-fiction. Jednak ostatecznie nasze wyobrażenia zostaną zastąpione wynikami rzetelnych badań naukowych, na przykład pomiarów prowadzonych przy użyciu wielkich teleskopów, które lada dzień wejdą do służby. Instrumenty te będą wkrótce w stanie badać skład atmosfery niektórych pozasłonecznych planet i, być może, wykryć chemiczne ślady życia. Jeśli tak się stanie, nasz ogląd Kosmosu zmieni się na zawsze…
Moderator: dr Krzysztof Czart, Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)
Gospodarz: dr hab. Marek Łukasik, prof. AP, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy Akademii Pomorskiej w Słupsku
Dołącz do nas za pośrednictwem platformy ClickMeeting:
https://akademiapomorska.clickmeeting.com/a-quest-for-habitable-exoplanets
YouTube: